Regeringens förlängda byråkratarm - länstyrelsen - har kommit med en rapport som bland annat - eller kanske främst - föreslår att kraftfulla investeringar skall göras i järnvägstrafiken. Dessa nya kraftfulla investeringar skall lösa problemen med - ja vilka problem egentligen?

Är det någonstans man i Skåne gjort kraftfulla investeringar - så är det just i 1800-talssystemet järnvägen - Citytunneln, Hallandsåstunneln, Bombardiertåg för miljarder m fl “lyckade” projekt. Vilka problem har dessa kraftfulla investeringar hittills löst?

Bland annat hänvisas till koldioxidutsläppen. Med vilka beräkningar egentligen? Dessa åtgärder kostar vad? 10 eller 20 kronor kilot för reduktion av koldioxidutsläpp. Den genomsnittliga kostnaden för att reducera ett kilo koldioxid är - två (2) öre. Men då får man ju ge sig på åtgärder som inte ger glamourpoäng i jakten på vanliga bilister.

Om utbyggnad av kollektivtrafiken är ett effektivt svar på frågor som är diffust ställda - så är det i alla fall helt säkert att det är utbyggd busstrafik som är effektivt - definitivt inte systemet med att köra på i naturen utlagda järnstänger.